Sztuki walki – dla każdego bez względu na płeć i wiek

Inne

Rosnąca medialna popularność zawodników sztuk walki oraz sam wzrost znaczenia tych dyscyplin w kontekście największych wydarzeń sportowych na świecie – przyczyniły się do ogromnej popularyzacji sztuk walki wśród najmłodszych, także dziewczyn. Dlatego też przeciętna szkoła sztuk walki w ostatnim czasie zaliczyła widoczny wzrost liczby uczestników lub adeptów. Niektóre z takich szkół prowadzone są bezpłatnie, niekiedy warsztaty czy zajęcia mogą być prowadzone w ramach lokalnych grup wsparcia albo zajęć szkolnych. Coraz częściej prowadzone są także darmowe zajęcia z samoobrony dla kobiet i nie tylko, gdzie uczestnicy mogą oswoić się z samą wizją bycia napadniętym i poznają podstawowe sposoby samoobrony i radzenia sobie z napastnikiem.

Jaka szkoła sztuk walki dla najmłodszych?

Coraz częściej jednak otwierane są w pełni komercyjne akademie i szkoły sztuk walki, gdzie trenerzy zaliczani są do ścisłej czołówki zawodniczej danej dyscypliny i w pełni profesjonalnych warunkach starają się szkolić i trenować młodych adeptów. Wybór na rynku jest ogromny, dlatego warto wybrać taką dyscyplinę, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb fizycznych czy możliwości psychicznych uczestnika. Ma to szczególne znaczenie, jeśli rodzice chcą oddać swoje dziecko w młodym wieku do takiego miejsca – oczekują wtedy, że ich pociecha będzie się nie tylko rozwijać sportowo lecz również oczekują pełnego zabezpieczenia i totalnej opieki nad ich dzieckiem. Trenowanie sztuk walki nie musi jednak być niebezpieczne – przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, słuchając się swojego trenera, podczas treningu sztuk walki dochodzi do kontuzji rzadziej niż chociażby w piłce nożnej czy tańcu.

Zapraszamy na: hagal.waw.pl

Jaką dyscylinę sportu wybrać dla pociechy

Wybierając sport dla dziecka, warto mieć na uwadze jego zainteresowania i pasje oraz oczywiście jego warunki fizyczne. Niektóre dyscypliny sportu stawiają przede wszystkim na siłę fizyczną więc sporą część przygotowania zawodników stanowią zajęcia np. na siłowni. Inne sztuki walki zakładają walkę opartą na technice użytkowej, unikach i sprawności fizycznej, więc w trakcie ćwiczeń najważniejsze jest rozwijanie refleksu i koordynacji ruchowej. Są również dyscypliny walki, w której w zasadzie niezbędny jest stały kontakt z przeciwnikiem – jak w judo, zapsach czy sumo, gdzie w zasadzie cały trening oraz walka odbywają się w pełnym zwarciu i nie mogą być symulowane z użyciem zwykłych narzędzi czy maszyn na siłowni. Warto mieć tona uwdze przed wysłaniem swojego dziecka do danej szkoły.